Results 2017

55th Scottish Ploughing Championships held at Spreaderhill Farm, Crimond, Fraserburgh on 28th & 29th October 2017 by kind permission of the Cowie family.

Main sponsor: Kverneland UK

Class 3B NON HYDRAULIC CLASSIC REVERSIBLE – sponsored by Balgownie Ltd

1st               69               Raymond Middleton          168

2nd              55               Alick Anderson                  159

3rd              60               Alastair Fotheringham        148

4th               56               Steven Fowler                   141

The Newmiln House Cup presented by David Suttie.

 

Class 5A Classic and Vintage – Juniors Under 26 years – sponsored by Agrii

1st               160              James Magnay             139

2nd              85               Douglas Greig              132

3rd              83               Stuart Greig                  128

4th               84               Raymond Turriff            123

Juniors Classic & Vintage Shield

 

 

Class 10 HORSES – BROKEN FURROW – sponsored by Stewart Trailers

 

1st               128              Jim Elliott                     158

2nd              123              David C Duncan           124

3rd              124              Benny Duncan              110

4th               127              Alastair Pearson           104

 

The Greenhill TROPHY

 

 

TankardPresented by the Scottish Ploughing Championships to Raymond Middleton who came 1st in the inaugural Classic Reversible (Parallel) class at the European Vintage Championships in Germany 2017

 

 

Class 1 – Conventional – sponsored by Ravenhill

 

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 6 Ian Williams 175.5
3rd 8 James Walker 182
2nd 12 Mark Skea 191
1st 7 Ian McDonald 204.75

The McFarlane Trophy

Class 1A – Conventional Under 26 years – sponsored by Kverneland

PLACE PLOT NO First Surname Total
3rd 14 William Campbell 127
2nd 15 Stevie Blackwood 125.5
1st 16 Michael Gunn 118

The Greenland Mains Trophy presented by The Pottinger Family

 

Class 2 Classic Class – sponsored by East Coast Viners

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 25 Euan Anderson 117
3rd 35 Jim McKechnie 120
2nd 24 Ian Bathgate 123
1st 22 Stuart Forsyth 130

JACK DANIEL SHIELD

 

Class 3 – Reversible Butts – sponsored by Ravenhill

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 45 James Tait 168.14
3rd 51 Jamie Dick 172.04
2nd 44 David Carnegie 193.71
1st 43 Gordon Beattie 196.31

The Overum Shield

 

Class 4 – Multi Furrow Reversible – sponsored by Amazone

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 73 William McDonald 114
3rd 76 Stefan Rendall 116
2nd 70 Ian Mair 120
1st 71 Ross Anderson 139

The Carless Trophy

Class 4A MULTI FURROW REVERSIBLE – Under 26 years – sponsored by Jacobsens GFM

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 80 Scott D MacRae 121
3rd 82 Darren Scott 126
2nd 78 James Gunn 132
1st 81 Russell Leslie 143

W & A Geddes Ltd TROPHY

 

Class 7 VINTAGE TRAILING – sponsored by A M Phillip Agritech

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 89 Eric Proctor 108
3rd 95 Morris Blacklaws 115
2nd 88 Gordon Hepburn Snr 117
1st 93 Ray Alderson 132

 

Class 8 VINTAGE MOUNTED – sponsored by AB 2000 Plant Hire

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 117 Alex Irving 128
3rd 109 Colin Hewetson 151
2nd 111 Richard Ingram 157
1st 108 Keith Robertson 166

ALISTAIR McLEOD MEMORIAL TROPHY

 

Class 5 FERGUSON TE20 – sponsored by Friends of Ferguson Heritage

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 139 Ian Bain 86
3rd 142 Brian Tait 88
2nd 135 Douglas Scott 91
1st 141 W James Edgar 101

Friends of Ferguson Heritage TROPHY 

 

Class 6 – Juniors Under 21 Years – conventional or reversible – sponsored by Sellars

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 146 Scott D MacRae 97
3rd 147 Douglas Greig 119
2nd 145 Stuart Greig 125
1st 144 William Campbell 133

The Hirsel Trophy presented by Miss Elizabeth McFarlane

 

Class 9 HIGH CUT – sponsored by Kverneland

PLACE PLOT NO First Surname Total
3rd 149 James R Fleming 119
2nd 150 David Naismith 120
1st 151 John Saunders 135

SCOTTISH PLOUGHING ASSOCIATION TROPHY

 

Class 11 HORSES – WHOLE FURROW – sponsored by Grampian Supermatch Ploughing Association

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 156 David C Duncan 120
3rd 154 Alastair Pearson 126
2nd 153 Benny Duncan 126
1st 152 Jim Elliott 149

JOHN McROBERT TROPHY

Class 12 HORTICULTURAL – sponsored by East Coast Viners

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 133 George Shearer 123
3rd 132 Frank Munro 132
2nd 134 Alec Cumming 138
1st 130 T Tweedie 152

 

DEMONSTRATION PLOTS

 

PLACE Name COMPANY
3rd Les Cook Kverneland
2nd Harrold Stewart C C Powell Ltd
1st Dave Schlater Kverneland

The Steven Grigor Memorial Trophy – donated by Kverneland

 

CLASSIC CONVENTIONAL PLOUGH OFF – sponsored by Alan Mackay Machinery (Forfar) Ltd

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 30 Bob Blyth 114
3rd 29 John Griffin 115
2nd 32 John Bathgate 119
1st 34 Stuart Forsyth 148

CULROY TROPHY

VINTAGE TRAILING PLOUGH OFF – sponsored by Kverneland

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th = 47 Ian Harvey 113
4th = 52 David Kirkpatrick 113
3rd 48 Ed Bennie 116
2nd 46 Gordon Hepburn Snr 123
1st 53 Morris Blacklaws 131

 

VINTAGE MOUNTED PLOUGH OFF – sponsored by H Ferguson Esq

PLACE PLOT NO First Surname Total
4th 40 John Winter 120
3rd 42 Robert Rodan 143
2nd 38 Keith Robertson 146
1st 37 Richard Ingram 148

THE WESTER STRATH QUAICH

CLASSIC CONVENTIONAL OVERALL

PLACE PLOT NO Name Total TROPHY
3rd 35 Jim McKechnie 233  
2nd 24 Ian Bathgate 242  
1st 22 Stuart Forsyth 278 Trophy in memory of Allan Duncan

 

VINTAGE TRAILING OVERALL

PLACE PLOT NO Name Total TROPHY
3rd 88 Gordon Hepburn Snr 240  
2nd 93 Ray Alderson 245  
1st 95 Morris Blacklaws 246 D M Carnegie Steelstrath Trophy

 

VINTAGE MOUNTED OVERALL

PLACE PLOT NO Name Total TROPHY
3rd 109 Colin Hewetson 267  
2nd 111 Richard Ingram 305  
1st 108 Keith Robertson 312 William Daniel Northmiddlemuir Memorial Trophy gifted by Bill and Ian

 

FOR Winner Plot Trophy
Best work by Sellars plough Neil Cruickshank 87 George Sellar Trophy
Best conventional plougher under 26 Classes 1, 2 & 6 William Campbell 144 Peter Grieve Memorial Trophy
Best Young Ploughman William Campbell 144 Ken Carr Shield
Best YFC Member William Campbell 144 Mercantile Credit Cup
Youngest Ploughman Stuart Greig 145 SPC Shield
Horse – best crown / feering, straightness and finish over the 2 days Jim Elliott 152 King’s Cup
Harness and Decorations Alastair Pearson J Forbes Trophy   AND £10
Best Gelding Benny Duncan 124 £5

 

Horse Champion and Lauderdale Challenge Cup: Plot 152   Jim Elliott

Reserve Horse Champion: Plot 124   Benny Duncan 

 

The Lennel Trophy, presented by the Lennel Estate Trustees for the 50th Scottish Ploughing Championships, to the Best Kept outfit in the Classic and Vintage Classes presented to:

Plot 33 Donald Pirie

 

The ATS Trophy for the Overall Vintage Champion to:  Plot   38     Keith Robertson

The D W Coupar Memorial Trophy for the Best Vintage, Horse or High Cut to: Plot 152       Jim Elliott

The Willie Guthrie Perpetual Model Plough Trophy presented to the best competitor outwith Scotland:

Plot No 152     Jim Elliott

 

The Andrew Mitchell Trophy for the best Reversible Ploughing on first day from classes 3, 3A, 4 and 4A

Plot No 44     Dave Carnegie

 

REVERSIBLE PLOUGH OFF – sponsored by Ravenhill

PLACE PLOT NO First Surname Total TROPHY
4th 18 Jamie Dick 165.11  
3rd 43 Gordon Beattie 168.14  
2nd 16 David M Carnegie 178.54  
1st 20 Andy Greenhill 194.14 The Allan Smith Drumsleed Perpetual Trophy

 

REVERSIBLE OVERALL 

PLACE PLOT NO Name Total TROPHY
3rd 50 Andy Greenhill 350.15  
2nd 43 Gordon Beattie 364.45 Bob Gammie Memorial Trophy
1st 44 Dave Carnegie 372.25 Border Fine Arts Model

 

CONVENTIONAL PLOUGH OFF – sponsored by Ravenhill

PLACE PLOT NO First Surname Total TROPHY
4th 6 Mark Skea 181  
3rd 10 Alistair Brown 189.25  
2nd 1 Ian Williams 200  
1st 8 Ian McDonald 200.75 The Whitefield Trophy presented by Eric Mutch

 

CONVENTIONAL OVERALL

PLACE PLOT NO Name Total TROPHY
3rd 12 Mark Skea 372  
2nd 6 Ian Williams 375.5 C J Reid Trophy
1st 7 Ian McDonald 405.5 The W A Ewan Trophy

 

Best work by Ransomes plough Jim Elliott 152 George Johnson Ransomes Trophy
Best work by International tractor Ian Williams 1 International Trophy
Best work by Kverneland plough Dave Carnegie 44 Kverneland Trophy
Best work by Ford tractor Dave Carnegie 44 Ford Challenge Trophy
Best work by Massey Ferguson tractor Keith Robertson 38 Massey Ferguson Challenge Cup

 

 

Mitchell Family Perpetual Trophy for Overall World Style Champion

 Plot No: 44       Dave Carnegie