Scottish Ploughing Championships – Montonhill Farm, Prestwick, KA9 1UL
Friday 27th & Saturday 28th October
RESULTS 2023
Class 1 – World Style Conventional
  1. Andrew Mitchell Snr – Forfar
  2. Willie Grieve –  Ladybank
  3. Mark Skea – Inverurie
  4. John Sivewright – Meigle
Class 2 – World Style Reversible
  1. Brian Baxter – Forfar
  2. James Tait – Thurso
  3. Gavin Robertson – Caithness
  4. Andrew Greenhill – Bridge of Earn
Class 3 – Modern Classic
  1. James McIndoe – Broxburn
  2. Bob Milne – Ellon
Class 4 – Classic Conventional
  1. Gordon Hepburn Jnr – Elgin
  2. Euan Anderson – Dundee
  3. John Griffin – Kelso
  4. Robert McKechnie – Larkhall
Class 5 – Classic Reversible
  1. Colin Crawford – Linlithgow
  2. Neil Ramsay – Earlston
  3. Kenneth Wood – Kelso
  4. Bruce Richardson – Kelso
Class 6 – Reversible Multi Furrow
  1. Matthew Henry – Stoneykirk
  2. David Taylor – Crieff
  3. Ross Anderson – Cumnock
  4. James Baird – Castle Douglas
Class 7 – Vintage Trailing
  1. Michael Mackay – Thurso
  2. Douglas Stewart – Turriff
  3. Ed Bennie – Freuchie
  4. George Melville – Falkirk
Class 8 – Vintage Mounted
  1. George Black – Earlston
  2. Jim McKechnie – Stonehouse
  3. David Veitch – Scotlandwell
  4. Stuart Bathgate – Dunbar
Class 9 – Juniors
  1. Jack Forsyth – Whithorn
  2. Robert Kennedy – Haddington
  3. Struan Trewartha – St Andrews
  4. Campbell Morrison – Castletown
Class 10 – High Cut
  1. James Fleming – Forfar
Class 11 – Horticultural
  1. Tom Tweedie – Biggar
Class 12 – Horse Broken Furrow
  1. John Fletcher – Cardigan
  2. Craig Duncan – Cupar
  3. Adam Young – Cleish
Class 13 – Demo Non GPS
  1. Lemken UK
  2. Kverneland UK
  3. Kverneland UK
  4. Amazone Ltd
Class 14 – Demo with GPS
  1. Lemken
  2. Bryson Tractors
Class 15 – Ferguson TE20
  1. Richard Birkbeck – Appleby
  2. Douglas Scott – Cults
  3. Peter Walker – East Calder
  4. Brian Tait – East Lothian
Class 16 – Horse Whole Furrow
  1. John Fletcher – Cardigan
  2. Craig Duncan – Cupar
Class 17 – Visitors
World Style
  1. Nigel Vickers – Malpas
  2. Stuart Vickers – Malpas
  3. Allen Mcanally – Ballyclare
Classic
  1. Nigel Gamble – Ballynure
  2. Marc Gamble – Ballynure
Vintage
  1. R G Wilkinson – Hexham
  2. David Grattan – Banbridge

Overall World Style Conventional: Andrew Mitchell Snr – Forfar
Overall World Style Reversible: Brian Baxter – Forfar
Overall Conventional Reserve: Willie Grieve – Ladybank
Overall Reversible Reserve: James Tait – Thurso
Overall Vintage: George Black – Earlston
Overall Classic Reversible: Colin Crawford – Linlithgow
Overall Visitor: Nigel Vickers – Malpas